СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВЪЖДАНЕ НА КОТЛЕНСКА ПОРОДА ОВЦЕ - Асоциация за развъждане на Котленската порода овце, АРКО, развъждане и отглеждане на Котленска порода овце, развъждане на Котленска порода овце, отглеждане на Котленска порода овце, Развъднат програма на Котленска порода овце, Котленска порода овце

СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВЪЖДАНЕ НА КОТЛЕНСКА ПОРОДА ОВЦЕ

СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВЪЖДАНЕ НА КОТЛЕНСКА ПОРОДА ОВЦЕ

mail Изпрати запитване
Ключови думи

Асоциация за развъждане на Котленската порода овце, АРКО, развъждане и отглеждане на Котленска порода овце, развъждане на Котленска порода овце, отглеждане на Котленска порода овце, Развъднат програма на Котленска порода овце, Котленска порода овце

Работно време

Няма добавено работно време!

Ако това е Вашия рекламен профил и желаете да добавите работно време, моля свържете се с нас, като натиснете бутона по-долу.

Услуги

Няма добавени специфични услуги!

Ако това е Вашия рекламен профил и желаете да добавите услуги, моля свържете се с нас, като натиснете бутона по-долу.

Асоциация за развъждане на Котленската порода овце – АРКО, се занимава с развъждане и отглеждане на Котленска порода овце.

Котленската овца бе една от първите породи, която бе включена за „реставриране” още в края на седемдесетте години на миналия век. През 1974 г на голям форум на овцевъдите в Котел, академик Цено Хинковски за първи път засегна този въпрос. За него време си беше малко, като революция. Дотогава изпълнявахме постулатите на руската школа – всички овце в равнината се кръстосваха с Кавказки и Асканийски кочове, в предбалкана със Северокавказки кочове, в планината Цигай. Изведнъж Академика постави въпроса, че трябва да възстановим нашите местни породи и съвсем образно каза – „трябва ли ни ген за някакъв признак си го вземаме”.

P5141577-696x522


След няколко години започна реставрацията на няколко породи, една от който беше и Котленската овца. С признаването на асоциацията ще се възстанови авторитета на този край, известен най-вече с овцевъдството.

Сегашният председател на АРКО д-р с.с.н. зооинж. Христо Караджов бе един от хората, който сформира първото стадо от Котленска овца. Тогава главен зоотехник на АПК Котел, той трябваше да избере от 50-те хиляди овце, които имаше комплекса, най-типичните представители на породата от 1500 бр и да ги настани в новия овцекомплекс в с. Нейково. Така бяха поставени „основите” на котленската овца.

Развъдната програма на породата е разработена от колектив: Доц.д-р Иван Цочев Проф. дсн Радослав Славов, Д-р Христо Караджов, Зооинж. Станимира Бончевска и Зооинж. Цветелина Николова.

Ареалът на разпространение на Котленската порода овце е около гр. Котел, както и в предпланинската и планинската част около гр. Сливен. Породата е създавана в продължение на векове чрез народна селекция.

Овцете са сравнително дребни, главата е относително малка, нежна, с права профилна линия, слабо зарунена.Тялото е компактно, добре зарунено, включително и корема. Опашката е зарунена и достига до скакателните стави. Краката са правилно поставени, със сравнително тънки , но здрави кости и копита, зарунени до коленните и скакателните стави. Вълната е груба, смесена, с дълги осилести, преходни и къси пухови влакна. Дължината на вълната достига до 14-18 см. Средният вълнодобив на овцете майки е 1,8-2,0 kg, а при кочовете 3,0-3,5 kg . Рандеманът на вълната e 65,35. Средните телесни измерения на котленските овце са: височина при холката – 57,4 см, дължина на тялото – 60,2 см, дълбочина на гърдите – 27,0 см, ширина на гърдите – 16,2 см и обхват на свирката – 6,6 см.

Живото тегло на овцете майки е 31-32 kg , а при кочовете 35-45 kg. Млечността на котленската овца е 70-80 l за лактационен период и 30-40 l за доен период.

Целта на Развъдната програма е, чрез методите на чисто породното развъждане на малка популация (застрашена от изчезване) Котленската порода овце да се съхрани като генофонд.

29Селекцията в породата ще се осъществява основно по линия на мъжките разплодници, принадлежащи към вътре породната генеалогична структура. Последната ще се формира след анализ на сега съществуващата генеалогична структура, а нейното окончателно оформяне ще се извърши в процеса на дейността на Сдружението за съхраняване на породата.

Развъдната организация ще осъществява селекционна дейност с над 3 000 овце – майки, с тенденция техния брой да се увеличава и да достигне 8 – 10 000 броя. Този брой е оптимален за провеждане на селекционна дейност по съхраняване и усъвършенстване на овцете от Котленската порода. Това ще даде възможност за изграждане на оптимална структура на породата – племенни и стокови стада.

В развъдната организация са обхванати 27 ферми с 3045 бр. овце от породата Котленска овца.