Онлайн България - Български бизнес каталог

Мулдавски Манастир Света Петка

Мулдавски Манастир Света Петка

mail Изпрати запитване
Ключови думи

Мулдавски Манастир Света Петка, Манастир Мулдава, Манастир Асеновград, Мулдавски Манастир, Манастир Света Петка, Манастир Родопите, Женски Манастир, Женски Манастир Мулдава, Женски Манастир Света Петка, Съборна Църква, Съборна Църква Мулдавски Манастир, Девически Манастир, Девически Манастир Мулдава, Девически Мулдавски манастир, Свето Кръщение, Свето Кръщение Мулдава, Свето Кръщение Мулдавски Манастир, Свето Кръщение Асеновград, Настаняване, Настаняване Мулдавски Манастир Света Петка, Настаняване Асеновград, Нощувки, Нощувки Мулдавски Манастир, Нощувки Мулдавски Манастир Света Петка, Нощувки Асеновград, Служение, Служение Мулдавски Манастир Света Петка, Служение Мулдавски Манастир, Българска Патриаршия, Българска Патриаршия Мулдавски Манастир, Български Църковен Календар, Български Църковен Календар Мулдавски манастир

  • place Мулдава 4249 ( До Мулдавския манастир се стига от Асеновград по пътя за гр. Тополово, като се отклонявате по пътя за каменната кариера на село Мулдава, продължавайки към нея я подминавате и самият път ви отвежда до манастира.
  • visibility 7739 уникални посещения

Работно време

Няма добавено работно време!

Ако това е Вашия рекламен профил и желаете да добавите работно време, моля свържете се с нас, като натиснете бутона по-долу.

Услуги

Няма добавени специфични услуги!

Ако това е Вашия рекламен профил и желаете да добавите услуги, моля свържете се с нас, като натиснете бутона по-долу.

История на манастира:

Мулдавският манастир "Св. Петка" е основан през 14в., но скоро след възникването си е опустошен от настъпващите османски орди. Както повечето манастири от този район и той е възникнал в околностите на древен целебен извор. За първи път след опустошаването му, сведения за манастира под името "Св. Параскева" са открити в Станимашкото (Асеновградско) синурнаме от 1519 - 1538 година.

По време на турското робство Мулдавският манастир е бил опустошаван неколкократно. Той станал жертва на турския религиозен фанатизъм по време на големите потурчвания на селата около Чепинското през 1666г. Впоследствие обителта е разрушавана и възстановявана няколко пъти, като за последно е възобновена през 1836г. от игумен Антим. Тогава били издигнати сегашната съборна църква и жилищните корпуси.

През Възраждането Мулдавският манастир е бил важно книжовно средище и разполагал с богата библиотека с много стари и редки ръкописи, които по-късно били разграбени и унищожени. Към манастира е съществувало и килийно училище до 1888г.

В Мулдавския манастир често отсядал апостола на свободата - Васил Левски и дори е запазено скривалището му под бившата игуменарна.

През 1883г. Мулдавският манастир е посетен от известния чешки художник Иван Мърквичка. По време на посещението му внезапно умира сина му, който е бил на 1 година и е погребан в двора на манастира.

Архитектура и текущо състояние:

В днешно време Мулдавският девически манастир е постоянно действащ и в него могат да се видят запазените жилищните и стопанските сгради, главната църква с камбанария и аязмото. Манастирският двор е ограден с високи каменни зидове. Двуетажните жилищните сгради са в изградени в духа на възрожденската традиция с колонада в приземието и с открити чардаци на етажа.

Мулдавски манастир - Църквата с камбанариятаСегашната църква в Мулдавския манастир е построена през 1836г. и представлява голяма трикорабна безкуполна псевдобазилика с вътрешен и открит притвор, като в югозападния ъгъл на последния се извисява камбанария. От старата архитектура на храма са запазени притворът, откритата галерия и камбанарията, която е издигната през 1894г. от майсторите Георги Кръстев и Киро Тодоров от Асеновград. Църквата е изписана през 1840г. от тревненските зографи Кръстьо Захариев и синовете му Петър и Георги. В галерията до входа, се намират фигурите на светците Кирил и Методий, а вътре на Климент Охридски, Наум Прес¬лавски, Евтимий Търновски и Теодосий Търновски. Източната стена на предверието е заета изцяло от пространната композиция "Страшният съд". На северната и южната стени са намерили място други назидателни теми - "Сътворението на света", "Апокалипсиса" и "Деянията на апостолите". Интерес представлява ктиторският портрет на дарителя Петко х. Неделчев и синът му Неделчо от Чирпан. Те са представени в цял ръст с дълги народни носии. От тези съхранени стенописни фрагменти лъха рутина, усет за монументалност и тържественост. През 1946г. манастирския храм се срутва, като оцелели само предверието и аркадата, но през 1951г. е реставриран.

Аязмото е построено през 1888г. и се намира на 20 м. извън манастирския комплекс.