Онлайн България - Български бизнес каталог

Кремиковски Манастир

Кремиковски Манастир

mail Изпрати запитване
Ключови думи

Кремиковски манастир Св.Великомъченик Георги Победоносец, Кремиковски манастир Св.Великомъченик Георги Победоносец София, Църковен календар София, Църковни семинари София, Свето венчание София, Свето кръщениеСофия, Дарение манастир София, Православна Църква София, Църковен календар Кремиковци, Църковни семинари Кремиковци, Свето венчание Кремиковци, Свето кръщение Кремиковци, Дарение манастир Кремиковци, Православна Църква Кремиковци, Манастир с Био ферма за овце кремиковци, Манастир с Био ферма за кози Кремиковци, Манастир с Био ферма за пчели Кремиковци, производство на мелчни продукти Кремиковци, производство на овче мляко Кремиковци, производство на козе мляко Кремиковци, производство на пчелен мед Кремиковци

  • place Кремиковци
  • public
  • visibility 8047 уникални посещения

Работно време

Понеделник 09:00 -  17:00
Вторник 09:00 -  17:00
Сряда 09:00 -  17:00
Четвъртък 09:00 -  17:00
Петък 09:00 -  17:00

Услуги

Няма добавени специфични услуги!

Ако това е Вашия рекламен профил и желаете да добавите услуги, моля свържете се с нас, като натиснете бутона по-долу.

Смята се, че Кремиковския манастир е основан още по време на царуването на Иван Александър (1331 - 1371), но сигурни сведения за съществуването му има от края на 15в. През 1382г., когато османските нашественици завладяват София, манастирът е напълно разрушен. Първото конкретно сведение за Кремиковския манастир датира от 1493 година, когато по времето на софийския митрополит Калевит, местния велможа Радивой възобновил порутената църква "Св. Георги" и я изписал в памет на децата си Тодор и Драгана, които са починали вероятно по време на голямата чумна епидемия от 1492г. През 1503г. при земетресение покривът на храма е разрушен и е направен нов, а с друг ктиторски надпис от 1611г. се съобщава за ново обновяване на църквата.

По време на османското робство Кремиковския манастир е важен книжовен и културен център за населението от Софийско и там са се преписвали много богослужебни книги. След мъченическата смърт на св. Георги Софийски част от мощите му били пренесени в манастира.

Както повечето български манастири и Кремиковския манастир е служил за убежище на четници през епохата на османското владичество. Тук се е укривал няколко дни вторият знаменосец на Ботевата чета – Димитьр Стефанов – Казака.

След Освобождението в Кремиковския манастир манастира се заселват двадесетина монахини бежанки от Малешевско, които допринасят за оживлението и популярността на манастира. През 1897г. Иван Вазов посещава манастира и пише един прекрасен пътепис за него. През 1901г. започва изграждането на нова голяма църква "Покров на Пресвета Богородица", която е завършена през 1907г. По това време до западната стена на магерницата е построена сграда за игуменките. Другите жилищни сгради са строени през тридесетте години на 20 век.

От 50-те години на 20в. Кремиковският манастир е женски, като до тогава в манастира живеят 32 монахини, занимаващи се със отглеждане на животни и земеделие. След това в сградите на манастира били настанени военни, а монахините били изпратени по други манастири. Осемнайсет години военните били тук. Замазани са с вар много от стенописите, част от сградите са унищожени от пожар, от библиотеката няма и следа. През 60-те години на 20в., военните си отиват и в манастира се връщат част от монахините. Една от тях била Иустина, която почти 60 години живеела и се грижила за манастира.

В наши дни Кремиковският манастир е събуден за нов живот и реставрацията на стенописите в малката църква са започнали през 1980г. и с малки прекъсвания продължават до 2003 година.На мястото на старата изгоряла магерница е построена нова с течаща вода и голямо зидано огнище. През 1994г. пред манастира е изградена чешма, а в двора му са монтирани дървени маси и пейки. Изработена е стабилна дървена врата, измазани са стените на старата сграда за монахините и на основната голяма сграда. От 25 години за делата на манастира се грижи сестра Хеония. Двете църкви се поддържат много добре, а през лятото целият двор е потънал в цветя и зеленина.