Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО - Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО-Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО,Библиотека в село ЦАРАЦОВО,Народни танци в ЦАРАЦОВО,Народни песни в село ЦАРАЦОВО,Лазаруване в село ЦАРАЦОВО,Коледуване в село ЦАРАЦОВО

Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО

Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО

mail Изпрати запитване
Ключови думи

Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО-Народно читалище Дядо Иван Арабаджията 1926 ЦАРАЦОВО,Библиотека в село ЦАРАЦОВО,Народни танци в ЦАРАЦОВО,Народни песни в село ЦАРАЦОВО,Лазаруване в село ЦАРАЦОВО,Коледуване в село ЦАРАЦОВО

Работно време

Понеделник 09:00 -  18:00
Вторник 09:00 -  18:00
Сряда 09:00 -  18:00
Четвъртък 09:00 -  18:00
Петък 09:00 -  18:00

Услуги

assignment Читалища в България,Народно читалище,Библиотека


Статус Действащо
Регистрационен № 296
Народно читалище "Дядо Иван Арабаджията-1926 г.-с. Царацово"
село СЕЛО ЦАРАЦОВО Адрес п.к.4204
Телефон 0878259261
E-mail elisaveta_sandekova@abv.bg
Председател Емил Веселинов Лопатарев
Секретар Елисавета Николова Сандекова

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ДЯДО ИВАН АРАБАДЖИЯТА - 1926 г." -
с. Царацово е основано през март 1926 г. от родолюбиви царацовци: Георги Тилков, Никола Хубчев, Георги Биков, Димитър Христозов, Георги Лазаров, Н. Тосков, А. Костов, Хр. Божиков, Н. Тенев, Н. Генов и др. Създателите на читалището са и първите самодейци. Организират изнасяне на пиеси и карнавали за събиране на средства за закупуване на книги. В началото читалището развива активна просветна дейност като се помещава в частен дом, а после в местното училище. Основна цел на читалището е задоволяване потребностите на гражданите,  свързани с развитието и обогатяването на културния живот, запазване на традициите и обичаите, както и възпитаване на националното самосъзнание. Новата сграда /1962г./ дава импулс на културния живот в селото - сказки, беседи, театрални представления, празници, селски забави и конкурси, младежки вечеринки.
    Заселването на с. Елешница в Царацово събира под читалищния покрив самодейците на две села. Създава се младежки танцов състав и смесен битов хор. Открива се детска музикална школа за акордеон, кавал, гъдулка, пиано и китара. За 50-годишния юбилей на читалищна сцена си дават среща бивши и настоящи, малки и големи самодейци: театрален състав, индивидуални певци и инструменталисти, групата за автентичен фолклор, кавалджийски оркестър, фанфарен състав, група за художествено слово, духов оркестър и мажоретен състав, детски и дамски битов хор.
    Всички изяви на самодейните колективи са заснети от обектива на действащия дълги години фотоклуб.
    Други разкрити форми са езиковите курсове /английски и немски/, клуб за спортни танци, тайландско бойно изкуство и др. От 2010 г. по проект в читалището се провежда оздравителна гимнастика за жени. Основни действащи състави са детски танцов състав, група за художествено слово и група за автентичен фолклор с 40-годишно присъствие на сцена, носител на много награди и отличия от Копривщица, Рожен и други сцени из страната за изворен фолклор. Традиция  в читалището са лятната езикова школа и селския събор на селото. От шест години действа читалищния ансамбъл "Дикани" с участия по празници, прегледи и фестивали на различни нива: местни, регионални, общински, национални и международни.
    Читалището е носител на орден "Кирил и Методий" - III-та степен и на юбилеен медал "100 години Априлско въстание". От 1997 г. читалищната институция е юридическо лице с нестопанска цел. Годишно регистрира до 120 челенове. Обслужва се от щатен секретар и 7-членно читалищно настоятелсто в състав:
Емил Лопатарев - педседател
Членове: Елисавета Сандекова, Лалка Найденова, Светла Димитрова, Гергана Трендафилова, Малина Смиленова-Проданова, и Христо Шилков.
    Читалището е регистрирано в Министерството на културата под № 296.